Czym się różni router DSL od ADSL? Który wybrać?

| 1 Komentarz
Na rynku znaleźć możemy znaleźć routery DSL oraz ADSL. Który z nich wybrać?

Czym różni się router ADSL od DSL?

Wśród modeli routerów dostępnych dziś na rynku, możemy wybrać pomiędzy tymi przeznaczonymi do transmisji cyfrowej DSL oraz analogowej ADSL. Który standard wybrać? Na wstępie warto zaznaczyć, że urządzenia udostępniane nam przez operatorów w ramach podpisanej umowy powinny pozwolić na dzielenie sygnału między kilka, a nawet kilkanaście różnych urządzeń, w zależności od konkretnych potrzeb abonenta. Problem jednak w tym, że nasze możliwości są ograniczane, najczęściej poprzez zablokowanie dostępu do ustawień routera. W takiej sytuacji możemy starać się porozumieć z operatorem lub dokonać zakupu własnego sprzętu. Decydując się na tę drugą opcję musimy liczyć się z wydatkiem (choć nie tak dużym, jakby się mogło wydawać), jednak otrzymujemy za to możliwość praktycznie dowolnej konfiguracji sieci.

Polecane routery

Najpierw jednak musimy odpowiedzieć sobie na pytanie postawione na początku artykułu – konieczny jest tu wybór typu przyszłego modemu. Podstawową różnicą między omawianymi urządzeniami jest to, że routery ADSL są wyposażone w specjalny wbudowany modem telefoniczny, podczas gdy routery DSL są go pozbawione.

Czy modem telefoniczny to w dzisiejszych czasach przeżytek? A może można go jeszcze wykorzystać?

Co daje wbudowany modem telefoniczny? Jak nietrudno się domyślić, pozwala na podłączenie routera ADSL bezpośrednio do linii telefonicznej. Jest to rozwiązanie bardzo stare i w obecnych czasach niespecjalnie powszechne (choćby ze względu na ograniczenia transmisji oraz na fakt, że podczas niej nie da się używać telefonu do rozmowy – linia jest zajęta), jednak, jak się okazuje, cały czas stosowane. Sygnał telefoniczny jest nadal wykorzystywany przez niektórych operatorów, jeżeli więc mamy wykupione u nich usługi związane z dostawą Internetu i chcemy rozdzielić dostęp do sieci, powinniśmy wybrać właśnie router ASDL. Połączenie linii telefonicznej z routerem odbywa się za pomocą potru RJ-11.

DSL – router bez modemu telefonicznego W większości przypadków analogowa łączność telefoniczna wykorzystywana na potrzeby Internetu, została dziś zastąpiona przez standardy cyfrowe zapewniające szybszą transmisję i wykorzystujące szersze pasmo. Jeśli jesteśmy odbiorcami usług cyfrowych, powinniśmy dokonać zakupu routera DSL. Możemy go z łatwością podpiąć do urządzenia, które otrzymaliśmy od operatora za pomocą portu RJ45.

W ten sposób router umożliwia funkcje związane z rozdzielaniem sygnału – zarówno przez kabel, jak i bezprzewodową sieć Wi-Fi. Taka operacja pozwoli nam wprowadzić wiele ustawień konfiguracyjnych, dzięki czemu sieć będzie wykorzystywana w taki sposób, jaki chcemy. W taki sposób możemy zarządzać Internetem w domu, firmie czy biurze.

A może zdecydować się na rozwiązanie uniwersalne? Router xDSL?

Coraz bardziej popularne na rynku są routery xDSL (ang. X Digital Subscriber Line), czyli obsługujące wszystkie technologie cyfrowych linii abonenckich. Urządzenia te używają wielu schematów modulacji (czyli zmiany parametrów sygnału w celu umożliwienia transmisji) do przesyłu danych przewodami miedzianymi. Literka x stosowana w nazwie oznacza początkową literę skrótu, pod jakim występuje dana specyfikacja.

Routery xDSL obsługują m. in. następujące technologie:

  • ADSL (ang. Asymmetric DSL), asymetryczna cyfrowa linia subskrybencka, która wykorzystuje do przesyłania danych tradycyjne łącze miedziane linii telefonicznej,
  • HDSL (ang. High Data Rate DSL), szybka cyfrowa pętla abonencka. Pozwala na połączenie z siecią z szybkością 2 Mb/s w obydwu kierunkach, jednak wymaga podwójnej pary przewodów,
  • SDSL (ang. Single-Line DiSL), znacznie wolniejszy HDSL. Transmisja w obydwu kierunkach z prędkością 768 Kb/s. Zaletą SDSL jest to, że wymaga użycia jednej pary miedzianych kabli,
  • VDSL (ang. Very High DSL) - bardzo szybkie rozwinięcie ADSL umożliwiające transmisję z prędkością do 52 Mb/s i 2,3 Mb/s od użytkownika. Działa jedynie na bardzo krótkich odcinkach - średnio do 1 kilometra,
  • IDSL (ang.Internet DSL) - cyfrowa internetowa linia abonencka zapewniająca szybki dostęp do Internetu na poziomie 1,1 Mb/s poprzez miedziane linie telefoniczne.

Jaki router wybrać? Podsumowanie

Obecnie dostępne są na rynku trzy grupy routerów:

  • ADSL - router z wejściem na kabel telefoniczny (wtyczka RJ-11),
  • xDSL - służy do uzyskania połączenia w przypadku sieci kablowych. Najczęściej spotykany w kablówkach,
  • 3G/4G - wykorzystywany w przypadku Internetu mobilnego. Dziś większość smartfonów może służyć jako router 3G lub router 4G.

Jeżeli nasz dostawca usług jest więc operatorem oferującym dostęp do Internetu za pomocą linii telefonicznej, powinniśmy wybrać router ADSL, ponieważ tylko on oferuje analogową transmisję danych. Jeśli korzystamy z łącz cyfrowych, warto dziś kupić modem xDSL, ponieważ umożliwia on transmisję cyfrową w wielu standardach cyfrowych. W przypadku braku łącza przewodowego – pozostają nam routery mobilne.

Udostępnij
4,1
8 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

dobre, podoba mi się tekst :))))))))))
Specjalista Morele | 05:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.